Krajowy Fundusz Szkoleniowy -
ma na celu wspieranie Ciebie i Twoich pracowników w kształceniu ustawicznym.
Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań zmieniającej się gospodarki. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy powinno poprawić zarówno pozycję firm jak i samych pracowników na rynku pracy.
Otrzymane środki z KFS można przeznaczyć na:
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem,
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
Pracodawca, który zatrudnia co najmniej jednego pracownika może ubiegać się o środki z KFS!
W roku 2025 pracodawca będzie mógł uzyskać środki na:
1) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
2) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
3) Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
4) Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
5) Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
6) Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
7) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
8) Rozwój umiejętności cyfrowych.
9) Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w terminie prowadzonego naboru.
Wnioski można składać zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Obie formy są równoważne. Złożenie wniosku w formie elektronicznej może odbywać się za pomocą platformy ePUAP (adres skrzynki: PUP_StarostwoNT), e-Doręczeń (adres skrzynki: AE:PL-40554-91230-HWJFS-25) lub za pośrednictwem strony praca.gov.pl.
Rozpatrzeniu podlegają jedynie złożone w terminie naboru wnioski o przyznanie środków z KFS wraz z załącznikami.
Nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków KFS
będzie prowadzony w terminie:
10-14 lutego 2025 r.
Wzór wniosku, załączniki oraz regulamin przyznawania środków dostępne są na stronie internetowej Urzędu w zakładce dokumenty do pobrania